Облаштування галявини чи саду на даху

Останнім часом набирає популярності ще один вид фітодизайну – озеленення даху. Які ще переваги, окрім красивого вигляду, чекають на замовників такого ландшафтного дизайну? Спробуємо з’ясувати в даній статті.

Озеленення даху сприяє зменшенню втрати тепла в холодну пору року, а в спекотну – захищає від надмірного перегріву, що дає можливість економити витрати на опалення та кондиціонування будинків, незалежно від кліматичних особливостей. Гарний ефект звукоізоляції досягається завдяки багатошаровій системі озеленення, здатній чудово затримувати шум. Значна площа, засаджена живими рослинами, поглинає пил та збагачує повітря киснем, в результаті чого покращується екологія середовища.

Правильно створена конструкція озеленення прослужить протягом багатьох років, а її дбайлива експлуатація забезпечить захист самої покрівлі даху, рятуючи від агресивних природних впливів (дії прямих сонячних променів, перепадів температури, висихання тощо).   

Перед остаточним прийняттям рішення щодо проведення озеленення даху необхідно подбати про отримання дозволів та врахувати технічні нюанси. Якщо Ви вирішили провести озеленення даху будинку, що знаходиться у комунальній власності, то потрібен дозвіл відповідного ЖКГ разом зі згодою сусідів. Для власників приватних будинків – ніяких дозволів не потрібно.

Технічно озеленення можна провести як на прямих покрівлях, так і розміщених під кутом (але не більше 30°). Однак, на похилій конструкції даху застосовується лише висаджування рослин, а на прямій – рослин і дерев.

Роботи щодо еко-дизайну даху проводяться під пильним керівництвом архітектора, котрий фахово проведе технічні розрахунки допустимого рівня навантаження на покрівлю. Зокрема, враховується вага ґрунту, посадкового матеріалу та опадів, що в сумі не має перевищувати 700 кг при загальному додатковому навантаженні у 500 кг на 1 м². Під час підготовки до облаштування саду  архітектором проводиться розрахунок рівномірного розподілу ваги різних дерев.

 «Зелене» покриття даху являє собою складну багатошарову автономну природну систему із технологіями захисту від зсуву, попередження ушкодження покрівлі та дренажем. Технологія підготовки покриття даху під посадку може здійснюватися двома методами: класичним чи інверсійним. Відмінність інверсійного методу полягає у розміщенні теплоізоляційного шару – не під гідроізоляційним шаром, а над ним. При цьому, в кожному випадку необхідно облаштувати цементно-піщаний шар для стоку води з невеликим нахилом (в межах 1,5-5 градусів). Далі викладається стальна армована конструкція, розміри якої залежать від типу посадкового матеріалу (рослини, кущі, дерева). За потреби її додаткового навантаження, використовують дерев’яні бруси. Поверх сітки кладуть підкладку (наприклад, кокосовий мат) та надійно закріплюють готову конструкцію поясами.

Варто зауважити, що чим вище розташований дах, тим менша вологість повітря. Тому, необхідно серйозно підійти до облаштування дренажної системи, оскільки існує проблема поливу, удобрення та осушування висотних садів.

При виборі посадкового матеріалу перевагу віддають рослинам з мичкуватою кореневою системою. У таких рослин велика кількість додаткових коренів, що забезпечить високу опірність до вітру. Окрім цього, рослини мають бути стійкими до дії шкідливих викидів в атмосферу, різних кліматичних умов, а також невибагливими в догляді.

Для обігріву кореневої системи великих рослин у внутрішній частині даху чи горища роблять спеціальні заглиблення (ями, шахти). При створенні саду не рекомендується висаджувати дерева та кущі по периметру покрівлі чи біля огорожі, оскільки формується нестійка коренева система. Це може призвести до їх повалення під час сильного вітру.

Складність озеленення даху передбачає комплексне виконання робіт будівельниками та ландшафтними дизайнерами. Роботи з покрівлею, її захист, гідроізоляція, елементи теплообміну знаходяться у компетенції будівельних компаній. Дизайнери ж займаються безпосередньо озелененням (вибір ґрунту, рослин, кущів, дерев, техніки їх висадки, подальший догляд). З метою отримання найкращого кінцевого результату, замовнику варто звернутися до компанії з ландшафтного дизайну, яка, в свою чергу, самостійно надасть перелік вимог до конкретного проекту будівельній фірмі.

0